AKCE OD 7.9.2023 - DOPRAVA DO WE|DO ALZA BOXU ZDARMA
Logo
Út (12-18 hod.), Čt (12–14 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
06.09.2023
Doporučujeme z novinek tohoto týdne:
Jedním z krystalů s nejvyššími vibracemi objevenými u minerálů je fenacit/fenakit. Jeho vibrace výrazně zesilují energii jiných kamenů. Spojení fenaci... číst celé
18.08.2023
Doporučujeme z novinek tohoto týdne:
Také máte rádi tyrkysovou barvu? Nová kolekce arizonského tyrkysu v blankytně tyrkysové barvě obsahuje náramek, naušnice, dva typy prstenů a dva typy ... číst celé
28.07.2023
Doporučujeme z novinek tohoto týdne:
K létu patří i krásné nové šperky, které na naší opálené pokožce nádherně vynikají. Které šperky jsou vhodné  - volte larimar, překrásná barva letní o... číst celé
Zobrazit všechny novinky
VYBÍRÁME KAMENY

Popisky kamenů

Polodrahokamy jsou především pro ženy úžasným doplňkem, ozdobou, podtrhují jejich krásu a dotváří jejich vzhled.

číst celý článek

Drahé kameny a zdraví

Zde naleznete přehled kamenů pomáhajících v psychické a spirituální oblasti. Polodrahokamy nás mohou podporovat, léčit, harmonizovat, tišit naši mysl i emoce a dodávat energii.

číst celý článek

Drahé kameny a nemoci

Zde naleznete přehled  kamenů pomáhajících při zdravotních problémech. Polodrahokamy nás mohou podporovat, léčit, harmonizovat, tišit naši mysl i emoce a dodávat energii.

číst celý článek

Jak vybírat drahé kameny

Pokud ještě nevíte, jaký kámen byste přesně chtěli, je samozřejmě nejlepší způsob jeho výběru intuicí, vyberte si prostě ten, který vás osloví.

číst celý článek

 

 

  1. Úvod
  2. Informace
  3. Atesty a certifikáty
Atesty a certifikáty

 

Pro minerály a šperky z minerálů, drahých kamenů, polodrahokamů či drahokamů, neexistuje dosud žádná právní norma. Věda, která se zabývá a zkoumá vznik, lokaci, vlastnosti a technologie zpracování drahých kamenů, polodrahokamů, drahokamů, je úzce specializovaná součást aplikované (technické) mineralogie – gemologie.

 

K ověření pravosti minerálů, drahých kamenů, polodrahokamů, drahokamů či šperků z nich, existují dva druhy dokumentů: atesty a certifikáty.Oba typy jsou vždy vystaveny pouze k určitému jedinému danému kameni či šperku, který je ověřován, nelze je užít "povšechně/hromadně".

Pokud si chcete pouze nechat ověřit pravost drahého kamene bez certifikace či atestu, tzn. kámen identifikovat, lze to v České gemologické laboratoři (ČGL) za úhradu.

 

ATEST je osvědčení o prověření (atestaci) a může jej vydat pouze oprávněná osoba (soudní znalec z oboru) nebo věcně příslušný státní, akademický orgán. Tato služba je za úhradu dle typu drahokamu, typu a složitosti atestu. Užívá se všeobecně k ověření pravosti šperků vysoké a hodně vysoké hodnoty  - a to od řádu minimálně několika desítek tisíc výše, pouze u broušených drahokamů a diamantů.  Majitelé šperků si ji pořizují pro pojišťovnu či pro následný prodej.

 

CERTIFIKÁTY se pak dělí na:

 

1) certifikát pravosti, který je vystaven soudním znalcem z oboru

Tento dokument, certifikát pravosti neboli znalecký posudek, může vystavit pouze soudní znalec z oboru, gemolog. Většinou se užívá k ověření pravosti šperků vyšší, vysoké a hodně vysoké hodnoty (a to od řádu několika desítek tisíc výše, pouze u broušených drahokamů a diamantů). Tato služba je za úhradu, jejíž nejnižší cena začíná cca od 3500 Kč dle typu drahokamu, typu a složitosti certifikátu.

 

2) certifikát, který je vystaven prodejcem/výrobcem/dodavatelem

Tento dokument nelze srovnávat a nemá stejnou váhu jako atest vystavený oprávněnou osobou či věcně příslušným státním akademickým orgánem, ani jako certifikát vystavený soudním znalcem. Certifikát vystavený prodejcem/výrobcem/dodavatelem slouží pouze jako potvrzení nějaké skutečnosti (např. že certifikovaný kámen je ametystem, fialovou odrůdou křemene). Měl by obsahovat tzv. "identifikátor subjektu" - znaky, podle kterých lze ověřit identitu předmětu certifikátu (typ minerálu, kovu, hmotnost, rozměr) a také "identifikátor autority" - označení toho, kdo certifikát vydal (razítko, podpis),  popř. "platnost certifikátu" - od kdy do kdy je certifikát platný, to je důležité v případě uváděné cenové hodnoty, která se může v čase měnit (obvykle jsou cenové údaje platné šest měsíců od vydání certifikátu). Certifikátem jednoduššího typu v tomto případě mohou být i údaje uvedené na kupním paragonu či faktuře.

 

S výše uvedenými skutečnostmi souvisí i fakt, že ne ke každému kameni lze vystavit atest provedený oprávněnou osobou či věcně příslušným státním, akademickým orgánem, nebo certifikát soudního znalce z oboru. Tento typ atestu či certifikátu se vystavuje k broušeným drahokamům a diamantům vyšší, vysoké a velmi vysoké hodnoty (a to od řádu minimálně několika desítek tisíc výše). U kamenů levnějšího typu se tento typ atestu či certifikátu nedělá.

 

Naše společnost vydává ke každému šperku paragon či fakturu, kde je šperk označen, a který lze užít jako jednodušší certifikát č. 2). V případě Vašeho zájmu a na vyžádání dopředu Vám vystavíme samostatný certifikát č. 2).

 

 

Novinky z našeho blogu

Vliv drahých kamenů na naši auru: Které kameny nás ochrání a harmonizují?
06.04.2023
Vliv drahých kamenů na naši auru: Které kameny nás ochrání a harmonizují?
Aura je v oblasti parapsychologie nazývána energetické pole okolo živých organismů, tedy lidí, zvířat i rostlin. Je to energie rozličné síly a vrstev,... číst celé
Drahé kameny a alergie: Jak mohou pomoci s alergiemi
02.04.2023
Drahé kameny a alergie: Jak mohou pomoci s alergiemi
Alergie se stala běžným problémem u mnoha lidí. Jedná se o přecitlivělost nebo nepřiměřenou reakci imunitního systému na různé látky, věci nebo zvířat... číst celé
Nastávající maminky a drahé kameny: Jak pomáhají polodrahokamy při těhotenství
30.03.2023
Nastávající maminky a drahé kameny: Jak pomáhají polodrahokamy při těhotenství
Mnoho nastávajících matek hledá způsob, jak co nejlépe podpořit své tělo a zdraví svého nenarozeného dítěte. Polodrahokamy a drahé kameny mohou být sk... číst celé
Drahé kameny a hubnutí
27.03.2023
Drahé kameny a hubnutí
Pokud vás poslední dobou trápí stres z přibývání na váze, existuje možnost, jak se těchto negativních vjemů zbavit pomocí minerálů / drahých kamenů. R... číst celé